Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 
panel
Email Drukuj PDF

15 grudnia 2017 roku

odszedł nasz przyjaciel, członek Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich - Kazimierz Piechowski, były więzień KL Auschwitz nr obozowy 918, żołnierz Armii Krajowej, więzień okresu stalinowskiego.  Uczestnik bohaterskiej i brawurowej ucieczki z KL Auschwitz. Cześć Jego Pamięci!

 

4 czerwca Anno Domini 2017

19 - letnie starania, aby obchody związane z 14 czerwca 1940r. deportacją pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowym Dniem Pamięci ... przyniosly jak na razie ten skutek, że dyrektor muzeum PMAiB P.M.A. Cywiński w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodwego oraz polskiego rządu został zmuszony do ich organizowania.

Jest to sukces przede wszystkim więźniów i ich rodzin skupionych wokół Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO), którzy przez te wszystkie lata nie bacząc na podeszły wiek oraz opór i wrogość różnego rodzaju establishmentu politycznego i środowiskowego, trwali przy tym niezwykle ważnym projekcie, nie tylko ze względu na świadomość przyszłych pokoleń i pamięć o polskiej martyrologii, lecz także dla walki o dobre imię Polski i Polaków, tak często świadomie szkalowanych w różnego rodzaju mediach na świecie.

Niestety obecnie rządzący nie zaprosili do współorganizacji ChSRO!

 

Tymczasem decydenci przejęli kolejny projekt ChSRO utworzenia w historycznym budynku "Lagerhaus" muzeum poświęconego pomocy więźniom obozu niesionej "zza drutów" przez mieszkańcow Oświęcimia, przemianując go na "Sprawiedliwi spod Auschwitz". 12 lat starań ChSRO o budynek, dawane przez wojewodów promesy w obecności byłych więźniów, nie miały żadnego znaczenia, aby ponownie wykluczyć ChSRO z tego projektu, dla którego znalazło się finansowanie oraz znalezieni zostali administratorzy. No cóż, kto silnemu zabroni. Szacunek dla pracy społecznej i Polskę obywatelską można jak widać rozumieć w różny sposób, a co gorsza realizować.

 

Czas dla języka i hymnu polskiego pod Ścianą Śmierci, zgodnie z wolą dyrektora Cywińskiego, a wbrew tradycji datującej się od pierwszego nabożeństwa 1945 roku i kontynuowanej przez ChSRO w latach 1999 – 2015, a co najważniejsze wbrew woli zdecydowanej większości byłych więźniów, jak na razie skończył się. Wprowadzona "strefa ciszy" triumfuje!

 

27 kwietnia br. ChSRO wystąpilo do Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego o podjęcie inicjatywy doprowadzenia do zmiany nazwy dnia 14 czerwca na Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. W tej sprawie wystąpiliśmy o wsparcie również do Prezydenta RP. Andrzeja Dudy. Niestety, na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy odpowiedzi! Pismo do Marszalka otrzymały do wiadomości kluby i koła poselskie. Tylko klub Kukiz 15' zwrócił się do nas inicjatywą złożenia projektu uchwały w tej sprawie.

Delegacja ChSRO w dniu 14 czerwca o godz. 9 złoży kwiaty pod Ścianą Śmierci.

 

W załączeniu:

pisma do Marszałka i Prezydenta, harmonogram działań na rzecz "Lagerhaus" oraz prawne aspekty związane z ustanowieniem przez dyrektora muzeum "strefy ciszy" przedstawione przez ChS ministrowi Jarosławowi Selinowi

 

 

Pismo do Minstra Kultury ws pozwolenia str. 1

Pismo do Minstra Kultury ws pozwolenia str. 2

Pismo ChSRO do Prezydenta RP z 27.04.2017

Pismo do Marszalka Sejmu z 27.04.2017

Haronogram działań ws. Lagerhaus na bazie pisma do wojewody 01.03.2016

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.