Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 
panel

Aktualności

Email Drukuj PDF

W ramach obchodów 80. rocznicy deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, w dniu 13 czerwca przedstawiciele Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich dokonają tradycyjnego (po raz szósty) objazdu grobów byłych więźniów KL Auschwitz założycieli stowarzyszenia. W ten sposób, pragniemy oddać hołd wszystkim więźniom KL Auschwitz. Jest także wyrazem szacunku i pamięci o naszych przyjaciołach, którzy u kresu życia zaangażowali się w ramach ChSRO w walkę o pamięć oraz rzetelny przekaz historyczny o polskiej martyrologii w KL Auschwitz.

Trasa objazdu: Oświęcim – Brzesko (Kazimierz Zając nr obozowy 261) – Okocim (Józef Stós nr obozowy 752) – Nowy Targ (Wanda Tarasiewicz nr obozowy 6884 pierwszy transport Polek i Jerzy Bielecki nr obozowy 243) – Zakopane (Józef Hordyński nr obozowy 347; Wincenty Galica nr obozowy 27164) – Chochołów (Stanisław Frączysty nr obozowy 27235) oraz Bielanka (Władysław Szepelak nr obozowy 168061).
W dniu 14 czerwca o godz. 16.50 Zarząd ChSRO wraz z Przewodniczącym Polskiego Instytutu Historycznego w Niemczech reprezentującym pozostałych sygnatariuszy tj. Zjednoczenie Polskie w Niemczech e. V. i Związek Polaków w Magdeburgu e.V. przyjętej Deklaracji w sprawie obchodów 80. Rocznicy deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 roku,  odda hołd  pomordowanym Ścianą Śmierci i pod tablicą pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, umieszczonej na historycznym budynku tzw. Monopolu, gdzie obecnie mieści się siedziba Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu im, Rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

Wspólna Deklaracja została skierowana do Prezydenta RP i Premiera RP w dniu 14 marca br. Poza informacją o przekierowaniu Kancelarii Premiera wg. kompetencji do Ministerstwa Klutury i Dziedzictwa Narodowego i telefonicznej gratulacji podjętej inicjatywy wyrażonej ustami urzędnika niższej rangi Kancelarii Prezydenta RP nie otrzymaliśmy formalnej odpowiedzi. 27 maja br. wysłane został ponownie pisma interwencyjne. Obecnie pragniemy opublicznić Deklarację, a w następnej kolejności prawdopodobnie po wyborach naszą dalszą korespondencję wraz z podsumowaniem działań.
Krzysztof Utkowski
Prezes Zarządu ChSRO

Deklaracja skan z podpisami.pdf

Pismo do Prezydenta RP A. Dudy ws. Deklaracji.pdf

Pismo do Premiera M. Morawiecki ws. Deklaracji.pdf

 

W związku z przeprowadzaną aktualizacją danych kontaktowych Zarząd Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich zwraca się do członków i sympatyków stowarzyszenia o przesłanie na e-maila: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. swoje aktualne dane kontaktowe takie jak: nr telefonu, adres e-maila.

W dniu 14 czerwca 2019 roku w Oświęcimiu odbyło się Walne Zebranie Członków Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich na, którym wybrano nowe władze stowarzyszenie na kolejną pięcioletnią kadencję oraz przyjęto nowy statut.
W skład zarząd ChSRO wchodzą:
Krzysztof Utkowski - Prezes
Jan Parcer - Wiceprezes/sekretarz
Krzysztof Pszczółka - Wiceprezes/Skarbnik

Pobierz Statut

 

W dniu 14 czerwca 2019r. w godz. 9 - 10 członkowie i sympatycy ChSRO złożą kwiaty pod Ścianą Śmierci. W związku z wymogiem Muzeum wcześniejszego przesłania przez stowarzyszenia imiennej listy - chęć uczestnictwa należy zgłosić na kontakt: 668119232, w terminie do 11 czerwca 2019r.

Zarząd ChSRO informuje o Walnym Zebraniu Sprawozdawczo - Wyborczym Członków stowarzyszenia, które odbędzie się 14 czerwca 2019r. o godz. 11.00 w Oświęcimiu ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego 15.
Z przyczyn organizacyjno technicznych - chętnych do wzięcia udziału proszę o wcześniejsze potwierdzenie obecności w terminie do 9.06.2019r.
Tel. kontaktowy 668 119 232

Jan Parcer
Krzysztof Utkowski
Aleksander Wierzba

 

Z wielkim żalem żegnamy naszego Przyjaciela Kazimierza Zająca nr 261, członka ChSRO jednego z ostatnich z pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz. Będzie nam Cię brakować Kazimierzu.

 

List Otwarty Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, w związku z wypowiedzią Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na list otwarty Michała Dąbrowskiego opublikowanego na portalu wpolityce.pl w dniu 28 lutego br.


Szanowny Panie Ministrze,

Pana odniesienia do listu otwartego p. Michała Dąbrowskiego, upublicznionego na łamach portalu wPolityce.pl  zasługują na reflejsję, w szczególności w kontekście tych wszystkich ostatnich wydarzeń i wypowiedzi dotyczących szkalowania i obrony dobrego imienia Polski i Polaków. Nie chcąc używać zbyt mocnych określeń typu "zniesmaczeni czy zbulwersowani" wyrażamy tym samym zaniepokojenie Pana słowami odnoszącymi się do:

wyrażenia przez przedstawiciela rządu zdziwienia, że list ten została zamieszczony w tak poważnym portalu i to w tak obszernej formule, i na dodatek autorem którego nie jest osoba publiczna,
przeprowadzonej przez Pana Ministra weryfikacji zdarzenia, w wyniku której Muzeum zapewniło, że nie odnotowano  tego "incydentu" w Biurze Obsługi zwiedzających oraz w Straży Muzealnej,
stwierdzenia o prawdopodobnej "prowokacji dziennikarskiej" . Uważamy, że dywagacje na  ten temat powinny być poprzedzone próbą skontaktowania się z autorem listu i wyjaśnieniem podstawowych kwestii,
faktu, żę nie rozumie Pan na czym miałby polegać merytoryczny przegląd podległej Panu instytucji,
pominięcia przez Pana wcześniejszych zastrzeżeń dotyczących sposobu funkcjonowania Muzeum pod kierownictwem obecnego dyrektora P.M.A Cywińskiego. Przypominamy apel o dymisję dyrektora wyrażony w mediach w 2015r.  przez ówczesną poseł Beatę Szydło, czy też kierowane do ministerstwa kultury szereg zastrzeżeń przez byłych więźniów czy uczestników powstania warszawskiego, członków Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, List ChSRO  do Pana ze stycznia 2016 roku dostępny na stronie www. chsro.pl

Panie Ministrze, prosimy o rzetelne i kompleksowe podejście do niezbędnego przeglądu w zakresie właściwego wypełniania przez Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau swoich zadań i obowiązków statutowych, poprzez politykę wystawienniczą, konserwatorską czy edukacyjną, w tym programów szkolenia osób zajmujących się oprowadzaniem zwiedzających po terenie byłego obozu koncnetracyjnego i zagłady.
Także, w kontekście trwającej gorącej debaty o znikomej i wręcz utrwalonej zafałszowanej wiedzy o Polakach i Polsce podczas II wojny światowej, nie zrozumiałe jest tłumaczenie jakoby - Polacy wiedzą kim byli naziści - faktu stosowania przez muzealników w opisach miejsc i wystaw martyrologii i zagłady poprawnościowych terminów takich jak naziści, a nie zgodnych z historycznymi faktami określeniami – Niemcy, niemieccy naziści.
Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau odwiedza rocznie ponad  2 miliony osób z całego świata i dlatego nie wolno nie mieć wpywu na to co tam się dzieje, chyba że przywołani przez Pana muzealnicy mają spełnić rolę merytorycznego i formalnego alibi.
Panie Ministrze, naszym wspólnym obowiązkiem jest budowanie solidnych podstaw dla pamięci o polskiej martyrologii, a nie dyplomatyczno - polityczne gaszenie pożaru!  W szczególności odnosi się to do KL Auschwitz, dokąd deportowano około 150 tysięcy Polaków, spośród których zamordowano około 75 tysięcy.
Zastanawiamy się, jak w tym roku będą wyglądać obchody 14. czerwca tj. 78. rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów politcznych, Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady (od lat postulowana przez ChSRO nazwa to - Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych), które od 1998 roku organizowane były przez byłych więźniów KL Auschwitz i ich rodziny - członków Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

Z poważaniem
Jan Parcer, Krzysztof Utkowski
Zarząd Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich

 

Załącznik - List do Ministra Kultury

Email Drukuj PDF

Wielce Szanowny Pan
Dr Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej


Jako przedstawiciele Kresowian i ich potomków oraz różnych środowisk patriotycznych i niepodległościowych zwracamy się do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o podpisanie nowelizacji Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, przyjętej w dniu 26 stycznia 2018 r. zdecydowaną większością głosów przez Sejm RP, a następnie przez Senat RP.
Nowelizacja ta jest bardzo ważna dla naszych środowisk, szczególnie dla Polaków i obywateli polskich innej narodowości, którzy na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej stracili swoich krewnych w wyniku ludobójstw i zbrodni wojennych, dokonywanych przez niemieckich i sowieckich okupantów oraz ukraińskich nacjonalistów spod znaku Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej

 

Więcej…
Email Drukuj PDF

 

Oświęcim, 29 stycznia .2018 roku

 

 

Oświadczenie Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich

 

 

Wystąpienie ambasador Izraela p. Anny Azari podczas tegorocznych obchodów 73. rocznicy oswobodzenia KL Auschwitz i słowa premiera Izraela Beniamina Netanyahu
na Twitterze: „Nowe prawo jest absurdalne", „Nie można zmieniać historii i negować holocaustu”
- jako krewni ofiar KL Auschwitz oraz spadkobiercy testamentu pamięci, a nierzadko ich bohaterstwa i heroizmu - oceniamy jako nieuprawioną i skandaliczną próbę zablokowania suwerennych działań Polski na rzecz obrony dobrego imienia Państwa Polskiego i Polaków. Według słów pani ambasador, nowelizacja ustawy o IPN zakładająca sankcje prawne za posługiwanie się określeniem polskie obozy koncentracyjne, wywołała dużo emocji w Izraelu, gdzie została potraktowana jako możliwość karania świadectw ocalałych z Zagłady i uniemożliwienie mówienia prawdy o Holokauście!

 

Więcej…
Email Drukuj PDF

Z głębokim żalem informujemy, iż w dniu 25 września 2016r. odszedł na wieczny spoczynek Jerzy Bogusz nr obozowy 61, członek Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, jeden z ostatnich jeszcze żyjących byłych więźniów KL Auschwitz deportowanych w dniu 14 czerwca 1940r. pierwszym transportem polskich więźniów politycznych. Cześć Jego Pamięci! Wyrazy kondolencji Rodzinie i bliskim składa

Zarząd Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

Email Drukuj PDF

W dniu 18 czerwca na cmentarzu parafialnym w Okocimiu Górnym koło Brzeska, w rodzinnych stronach pochowany został śp. Józef Stós nr obozowy 752, z pierwszego transportu polskich więźniów do KL Auschwitz, założyciel i Honorowy Prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, sygnatariusz listu w władz polskich w sprawie uchwalenia Narodowego Dnia Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych, orędownik powstania w Oświęcimiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, inżynier architekt i budowniczy kościołów, niestrudzony społecznik na rzecz rzetelnego przekazu o historii KL Auschwitz ... . Był skromnym człowiekiem, źródłem jego niezłomnego i prawego charakteru niewątpliwie było - wielokrotnie wspominane - przedwojenne harcerstwo i patriotyczne wychowanie jakie wyniósł z domu. W imieniu wszystkich członków ChSRO - niestrudzonego i wiernego Przyjaciela - żegnała delegacja ChSRO wraz z historycznym sztandarem "pierwszotransportowców", którego przez wiele lat Józef Stós był chorążym. W okolicznościowym wystąpieniu pożegnał go wiceprezes Jan Parcer. Na uroczystościach był również Dyrektor Departamentu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego p. Piotr Szpanowski, który przekazał rodzinie kondolencje wraz listem okolicznościowym od wicepremiera Piotra Glińskiego.

Email Drukuj PDF

OŚWIADCZENIE


w sprawie organizacji obchodów 14 czerwca – 76. rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady - Oświęcim, 02 czerwca 2016 roku

 

 

Pomimo, że Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, z woli byłych więźniów wyrażonej w sposób formalny i symboliczny, było inicjatorem obchodów 14 czerwca tj. deportacji do KL Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych i Narodowego Dnia Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych, od 1999r. główny  ich organizator, pomimo podejmowanych przez Zarząd od stycznia br. usilnych prób doprowadzenia do rozmów z Ministrem Kultury i Dyrekcją Muzeum na temat kształtu i przyszłości obchodów 14 czerwca (apelowaliśmy o wspólną organizację tegorocznych obchodów) - decyzją ww. podjętą bez uprzedzenia i udziału przedstawicieli ChSRO (przy mobilizacji różnych instytucji czynników społecznych, między innymi również tych co nie mieli nic lub bardzo niewiele wspólnego z obchodami lub je wręcz bojkotowali) - nie podjęto rozmów i tym samym wykluczono ChSRO z grona współorganizatorów i  z współdecydowania o kształcie obchodów 14 czerwca. Ostatnie decyzje administracyjne Dyrekcji Muzeum (wyznaczenie "strefy ciszy" bez merytorycznego uzasadnienia i w naszej opinii podjęte z przekroczeniem kompetencji) zakazują, zabierania głosu spod Ściany Śmierci przez byłych więźniów i ich krewnych, a także odgrywania Hymnu Polski. Oczekiwania dotyczące obchodów byłych więźniów i ich rodzin uczestniczących od 17 lat w uroczystościach, tj. aby obchody odbywały się zawsze w dniu 14 czerwca, miały charakter państwowy i były objęte patronatem Prezydenta RP czy np. Ministra Kultury, aby ich kulminacja była na dziedzińcu Bloku 11 i pod Ścianą Śmierci oraz aby ich przesłanie nawiązywało do tradycji rozpoczętej jeszcze przez „pierwszotransportowców” w okresie funkcjonowania obozu - de facto nie spotkały się z żadnym merytorycznym odniesieniem. Co w połączeniu z ostracyzmem jaki spotkał w ostatnim okresie ...? ChSRO (np. brak odpowiedzi Prezydenta RP ws. objęcia obchodów 14 czerwca patronatem, brak odpowiedzi Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ws. przywrócenia dniu 14 czerwca pierwotnie postulowaną nazwę "Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Nazistowskich Niemieckich Obozów Koncentracyjnych", brak odpowiedzi wojewody małopolskiego ws. Lagerhaus i utworzenia Muzeum o mieszkańcach niosących zza drutów pomoc więźniom KL Auschwitz) - w sposób oczywisty uniemożliwiło organizację przez ChSRO tegorocznych obchodów 14 czerwca - bez uniknięcia skandalu. Zarząd ChSRO kierując się odpowiedzialnością i szacunkiem dla ofiar tego miejsca: Żydów, Polaków, Romów i jeńców sowieckich oraz innych, miejsc nierozerwalnie związanych z martyrologią Polaków, w tym roku ograniczy się do złożenia w dniu 14 czerwca około godz. 1130 kwiatów pod Ścianą Śmierci i Tablicą ufundowaną przez stowarzyszenie upamiętniającą pierwszy transport polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz znajdującą się na historycznym budynku -  miejscu przebywania więźniów z pierwszego transportu (obecnie siedziba PWSZ w Oświęcimiu).

 

Więcej…
Email Drukuj PDF

Z  wielkim smutkiem i żalem pragniemy poinformować, że 14 czerwca br. o
godzinie 1 w nocy zmarł Józef Stós (rocznik 1921), inżynier architekt,
były więzień KL Auschwitz, z pierwszego transportu polskich więźniów
politycznych, nr obozowy 752,założyciel i członek Chrześcijańskiego
Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

Zarząd ChSRO

Email Drukuj PDF

W imieniu Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO), zapraszamy Czytelników do wzięcia udziału w obchodach 75. Rocznicy Deportacji do KL Auschwitz Pierwszego Transportu Polskich Więźniów Politycznych. Dzięki staraniom ChSRO – od 2006 roku dzień 14 czerwca decyzją Sejmu RP. obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

W opinii historyków - 14 czerwca 1940r. stanowi początek funkcjonowania KL Auschwitz - największej z okresu II wojny światowej niemieckiej fabryki śmierci i miejsca martyrologii wielu narodów Europy i Świata.
Tego dnia, z więzienia w Tarnowie deportowano 728 więźniów. Przez pierwsze prawie dwa lata w obozie przebywali głównie Polacy, a począwszy od połowy 1942r. po konferencji w Wannsee (20 styczeń 1942r.) Auschwitz stał się miejscem tzw. "Endlösung der Judenfrage".
Szacuje się, że KL Auschwitz pochłonął co najmniej 1,1 miliona ofiar: około 960 tysięcy Żydów, około 75 tysięcy Polaków ze 150 tys. deportowanych, 21 tysięcy Romów, 15 tysięcy jeńców radzieckich oraz 10-15 tysięcy więźniów innych narodowości. KL Auschwitz stanowi największą znaną polską nekropolię z okresu II wojny światowej!

Obchody rocznicowe odbędą się 14 czerwca br. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz I. O godz. 1100 rozpocznie się uroczyste nabożeństwo w intencji ofiar obozu, następnie na dziedzińcu pod "Ścianą Śmierci" zostaną złożone wieńce i kwiaty.
Zaplanowane jest również złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pierwszemu transportowi polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz - znajdującą się na budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu (budynek byłego Monopolu), oraz około godz. 13 przejazd uczestników do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie będzie można zwiedzić wystawę "Klisze Pamięci – Labirynty" - byłego więźnia KL Auschwitz śp. prof. Mariana Kołodzieja nr obozowy 432. Uroczystości zakończą się spotkaniem koleżeńskim na obiektach o. Franciszkanów w Harmężach.

ChSRO - od blisko 17 lat organizuje obchody 14. czerwca - dając świadectwo martyrologii Polski i Polaków w KL Auschwitz. Zapisali się oni złotymi zgłoskami w historii tego obozu organizując ruch oporu, ratując życie współwięźniom, informując wolny świat o bezprzykładnych zbrodniach niemieckich nazistów. Wielu z nich zginęło marząc o wolnej Polsce! Dlatego winniśmy im wieczną pamięć! Staje się to nakazem chwili w czasach, gdy systematycznie pojawiają się hańbiące określenia "polskie obozy śmierci", czy "polskie obozy zagłady" oraz oskarżenia o współsprawstwie Polaków w Holocauście. Musimy światu dawać zdecydowane sygnały i żądać szacunku dla naszej historii.  W załączeniu dorobek ChSRO oraz druk zaproszenia.
Zarząd ChSRO

Email Drukuj PDF

Zakończono uroczystości związane z 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych oraz 74. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz.

Jak co roku od 15 lat w dniu 14 czerwca 2014 roku na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu odbyła się główna część uroczystości 14 czerwca tj. 74. rocznicy deportacji pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Mszę świętą odprawioną w byłym obozie Auschwitz I na dziedzińcu przed Blokiem 11 celebrował biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Więcej…
Email Drukuj PDF

transportPociąg z pierwszym transportem Polaków wyjechał w godzinach porannych z Tarnowa. Gdy zatrzymał się na peronie w Krakowie, więźniowie usłyszeli z megafonów informację o zdobyciu Paryża przez armię hitlerowską. W godzinach popołudniowych dnia 14 czerwca 1940 roku pociąg wjechał na rampę w pobliżu nowoutworzonego obozu Auschwitz. Dzień ten rozpoczął jeden z najbardziej tragicznych rozdziałów w historii ludzkości, stając się jednocześnie symbolem początku martyrologii Polaków i innych narodów europejskich w czasie II wojny światowej. Do stycznia 1945 roku do KL Auschwitz deportowano blisko 150 tysięcy Polaków, z których 75 tysięcy tam zginęło. Przez pierwsze półtora roku funkcjonowania obozu to właśnie Polacy stanowili najliczniejszą grupę więźniów. Od 1942 roku KL Auschwitz stał się jednym z najważniejszych miejsc realizacji hitlerowskiego planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

Powstałe w 1998 roku Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich corocznie jest głównym organizatorem uroczystości w dniu 14 czerwca, daty, obchodzonej od 2006 roku w Polsce uchwałą Sejmu RP jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W 72. Rocznicę Deportacji do KL Auschiwitz Pierwszego Transportu 728. Polskich Więźniów Politycznych wraz ze świadkami tamtych wydarzeń oddamy ponownie hołd wszystkim Ofiarom tego miejsca…

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.